Styrelse

Taubesällskapets styrelse

Taubesällskapet bildades lördagen den 8 maj 2004 genom sammanslagning av Evert Taubesällskapet och Sällskapet Astri och Evert Taubes vänner

Styrelse vald vid årsmöte 15 mars 2023 Börssalen i Stockholm

Styrelsen

Ordförande
Örjan Granqvist, 0760-52 43 66, granqvist.home@gmail.com 

Vice ordförande
Ulf Holmberg, 070-7877997, ulf.holmberg50@bredband.net

Sekreterare
Agneta Hellström, 070-656 17 37, agneta.hellstrom@sinus.se

Skattmästare
Bo Palmblad, 070-538 58 59, bo.palmblad@hotmail.se

Ledamöter
Rolf Bergström, 070-552 32 10, bergstrom.rolf@telia.com
Sofi Dinér, 0734-34 06 80, sofi@renidconsulting.com
Bernt Josephson, 070-663 61 51, info@bjforlag.se
Gabriella Lindvall, 070-8694058, gabriella.lindvall70@gmail.com
Ralf Sandberg, 070-818 53 29, ralf.sandberg@kmh.se
Maria Taube, 072-332 69 69, maria@skommerudden.se

Suppleanter
Jan Kjellson, 08-758 98 87,  jan.kjellson@outlook.com
Jan Landqvist, 073-352 33 90, jan.landqvist@jlid.se

Fr v: Ordf Örjan Granqvist, Janne Kjellson, Bernt Josephson, Sofi Dinér, Bo Palmblad, Maria Taube, Rolf Bergström, Agneta Hellström, Gabriella Lindvall, Ulf Holmberg, Ralf Sandberg. Ej med på bild: Jan Landqvist.